WEEKEND OTWARTY 27 29.01 zdjecie w tle wydarzenia 820×360 px 2

10 zalet regularnej aktywności fizycznej

Aktywność ruchowa, czy inaczej fizyczna, to zakres czynności, z którymi każdy ma do czynienia w życiu codziennym. Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym czynnikiem jakości życia człowieka, a przede wszystkim podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia, kondycji i prawidłowego rozwoju organizmu. Nie tylko pomaga zapobiegać nadwadze, otyłości, ale także korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Ludzie, którzy dbają o kondycję, dłużej cieszą się swobodnym życiem, bez uciążliwych i ograniczających ich aktywność schorzeń.

Ważna jest regularność i radość z aktywności fizycznej. Warto wybrać sport, który sprawia przyjemność. Każdy słyszał hasła w stylu:” ruch to zdrowie” albo „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Tylko co to konkretnie znaczy? Lista powodów, dla których warto się ruszać, jest naprawdę długa, a wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest nieoceniony. Jakie benefity można wyciągnąć z aktywności fizycznej? Dlaczego warto uprawiać sport? Przedstawiamy 10 najważniejszych zalet.

1. Aktywny tryb życia pomaga w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała

Utrzymanie właściwej wagi jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia, a aktywność fizyczna może w tym pomóc. Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia spalają kalorie, niezależnie od tego, czy chcemy schudnąć, czy utrzymać wagę w normie. Regularne ćwiczenia regulują tempo metabolizmu, co sprawia, że utrzymanie odpowiedniej masy ciała w dłuższej perspektywie czasu jest dużo łatwiejsze.

2. Regularne ćwiczenia obniżają wysokie ciśnienie krwi

Regularny wysiłek aerobowy działa korzystnie w prewencji i leczeniu nadciśnienia tętniczego, obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz zmniejsza śmiertelność. Aktywność fizyczna obniża ciśnienie krwi, zmniejsza zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie i tym samym poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

3. Aktywność fizyczna poprawia jakość snu

Aktywność fizyczna może pomóc  szybciej zasnąć i poprawić jakość snu. Osoby, które regularnie ćwiczą, śpią lepiej i czują się bardziej wypoczęci niż ci, którzy nie ćwiczą. Trening o umiarkowanej intensywności może pomóc  lepiej spać i poprawić głębokość snu. Kiedy śpimy – mięśnie, kości i mózg regenerują się, co pozwala podejmować lepsze decyzje następnego dnia.

4. Uprawianie sportu pomaga walczyć ze stresem

Ćwiczenia fizyczne potrafią  skutecznie zrelaksować. Wynika to z faktu, że podczas wysiłku w naszych organizmach wydziela się dopamina, serotonina i endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. Te związki chemiczne obniżają odczuwanie przez nas stresu, dzięki czemu mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

5. Regularna aktywność fizyczna minimalizuje ryzyko wystąpienia depresji

Regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć lęk i depresję, poprawić nastrój i zwiększyć samoocenę. Może również poprawić funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację. Kiedy ćwiczysz, ciało uwalnia substancje chemiczne zwane endorfinami, które mają działanie poprawiające nastrój. Badanie wykazało, że ćwiczenia są skutecznym sposobem leczenia chorób psychicznych, takich jak stany lękowe i depresja oraz zaburzeń neurorozwojowych (np. ADHD). Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Depresja? Dieta i ruch naprawdę mogą ci pomóc!”

6. Odpowiedni poziom aktywności fizycznej zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych

Prowadzenie siedzącego trybu życia zwiększa ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, udar, cukrzyca i nadciśnienie. Jednak – regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko rozwoju tych chorób przewlekłych. W rzeczywistości aktywni fizycznie dorośli rzadziej umierają z powyższych przyczyn niż dorośli, którym na co dzień nie uprawiają żadnego sportu.

7. Regularna aktywność zwiększa wydolność organizmu

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko występowania infekcji układu oddechowego i przeziębień oddziałując pozytywnie na układ immunologiczny.. Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności przyczyniają się także do wzrostu aktywności komórek drugiej linii obronnej organizmu, tworzonej przez wysoko wyspecjalizowane krwinki białe, zmniejszając w ten sposób ryzyko rozwoju zakażeń i chorób autoimmunologicznych. Sam wzrost temperatury towarzyszący pracy mięśni działa hamująco na rozwój bakterii.

8. Aktywność to lepszy stan twojej skóry

Ćwiczenia przynoszą skórze korzyści na wiele sposobów. Po pierwsze, poprawiają krążenie krwi, co pomaga dostarczać tlen i składniki odżywcze do komórek skóry. Dodatkowo ćwiczenia stymulują produkcję kolagenu, który jest białkiem utrzymującym skórę jędrną i elastyczną. Wraz z wiekiem stan naszej skóry się pogarsza. Staje się ona coraz cieńsza, a na cerze pojawiają się pierwsze zmarszczki. Regularne ćwiczenia mogą spowolnić ten proces i pozwolić nam dłużej cieszyć się młodym wyglądem.

9. Zdrowie kości i mocne mięśnie dzięki uprawianiu sportu

Ćwiczenia (szczególnie oporowe) sprawiają, że ciało staje się silniejsze, ponieważ poprawiają gęstość kości i wspierają budowę masy mięśniowej. Mocniejsze kości przyczyniają się do lepszej równowagi, co oznacza większą stabilność i mniej urazów. Dodatkowym atutem jest również to, że trening oporowy dzięki pozytywnemu wpływowi na stan naszych kości znacząco zmniejsza ryzyko chorób takich jak np. osteoporoza. Silne mięśnie przyczyniają się do ogólnej sprawności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak wchodzenie po schodach, wsiadanie do tramwaju, noszenie zakupów itp.

10. Zwiększone libido

Ćwiczenia pomagają zwiększyć przepływ krwi do narządów płciowych, co może wpłynąć pozytywnie na pobudzenie seksualne i poprawić jakość doznań. Dodatkowo ćwiczenia mogą być pomocne w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn i wspomóc odczuwanie przyjemności z aktywności seksualnej u kobiet.

Autor: Roksana Dróbka, certyfikowany trener personalny