Cross training to nazwa zróżnicowanego trening ogólnorozwojowego, który angażuje wszystkie partie mięśniowe. Jego wszechstronność sprawiła, że w ostatnich latach stał się niezwykle popularny. Początkowo cross wykorzystywany był do poprawy sprawności fizycznej żołnierzy, policjantów czy strażaków. Obecnie to jedna z najlepiej i najszybciej rozwijających się metod treningowych popularna wśród osób uczęszczających na siłownię i nie tylko. Polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń, jednego po drugim, w określonym czasie lub na określoną ilość powtórzeń bez dłuższej przerwy pomiędzy nimi.

Głównym założeniem treningu typu cross jest rozwój 10 obszarów fizycznych, do których należą:

Dlaczego warto wziąć tego typu trening pod uwagę? Poniżej 5 najważniejszych powodów!

  1. Wszechstronność

Jednym z powodów, dla których cross jest tak chętnie wybieraną formą aktywności fizycznej jest bez wątpienia jego wszechstronność. Dobrze zaplanowany trening może poprawić zdolności motoryczne takie jak: siła, moc czy wytrzymałość. Cross z założenia miał być programem siłowo-kondycyjnym, dlatego wykorzystywane są w nim elementy ćwiczeń z wolnym ciężarem, kalisteniki oraz ćwiczeń aerobowych. Dodatkowo krótkie przerwy pomiędzy intensywnymi ćwiczeniami świetnie wpływają na poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej, co pozwala na lepsze dotlenienie organizmu.

cross

  1. Oszczędność czasu

Cross jest treningiem ogólnorozwojowym dającym znakomite efekty w dość krótkim czasie. Z racji dużej intensywności oraz różnorodności wykonywanych ćwiczeń jest skupiony na pracy całego ciała i zazwyczaj trwa krócej niż standardowy trening siłowy. Jedna sesja treningowa to praca nad wszystkimi wzorcami ruchowymi, siłą, mocą i kondycją.

  1. Różnorodność

Trening crossowy jest bardzo różnorodny, możemy do niego wdrożyć elementy ćwiczeń z praktycznie każdej dyscypliny sportowej. Dlatego cross świetnie sprawdzi się u osób, które nie lubią rutyny. Częste zmiany ćwiczeń, wysoka liczba powtórzeń, wykorzystanie specjalistycznych sprzętów (sztangi, piłki lekarskie, kettlebells, drążki, liny) oraz przeplatanie ćwiczeń siłowych kondycyjnymi nie pozwolą na monotonię. Dodatkowo wprowadzenie go do swojego planu jako treningu uzupełniającego może znakomicie przełożyć się na osiągi w sporcie który uprawiasz.

  1. Odpowiedni niezależnie od celu

Trening typu cross jest doskonałym narzędziem do osiągnięcia założonego celu, zarówno dla osób początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych i to niezależnie od tego, czy jest nim zgubienie zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie ciała czy zwiększenie poziomu siły lub wytrzymałości. Poprzez wykorzystanie różnych form treningu, tempa ćwiczeń, sprzętu, każdy wyniesie z crossa coś dla siebie.

cross

  1. Rozładowuje negatywne emocje

Pomimo tego, że trening jest bardzo wymagający, daje wielką satysfakcję. Poprzez wydzielanie się endorfin (hormonów szczęścia) pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego. Wykonywany regularnie pozytywnie nastraja do życia i pomaga rozładować napięcia, które gromadzą się w ciele. Po każdym skończonym treningu czujemy się silniejsi i chcemy więcej!

zajęcia cross

Autor: Szymon Stankiewicz, Trener Personalny