Trening siłowy dla wielu z nas jest bardzo ważny, w kontekście dbałości o nasze zdrowie i ciało. Pomaga nie tylko budować siłę, ale również spowalnia sarkopenię, czyli naturalny, związany z wiekiem, spadek masy mięśniowej. Mniej mięśni wiąże się z większym osłabieniem, co może potęgować ryzyko występowania upadków i złamań. Kluczem do budowania siły jest pokonywanie oporu zewnętrznego, który często odbywa się za pomocą maszyn fitness, przy użyciu hantli, sztang, kettli lub gum oporowych. Te ostatnie zyskały na popularności zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy korzystanie z siłowni było niemożliwe lub bardzo ograniczone. Nic dziwnego – są lekkie, tanie i praktyczne, a trening z nimi przynosi same korzyści.
Gumy oporowe – najważniejsze zalety
Gumy treningowe mają całe mnóstwo plusów. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.
- Są lekkie, poręczne, można ich używać w każdym miejscu, zarówno w domu, jak i na wyjeździe, co zachęca do korzystania z nich przez dłuższy czas.
- Są stosunkowo tanie (w porównaniu z ciężarami czy sprzętem fitness).
- Mogą z nich korzystać osoby na każdym poziomie sprawności. Przy wyborze gum należy tylko zwrócić uwagę na poziom ich oporu. Im guma bardziej będzie elastyczna, tym lżejsze jest wykonanie pojedynczego powtórzenia.
- Gumy są przydatne w rehabilitacji. Mogą być skutecznym narzędziem do wzmocnienia mięśni stabilizujących.
- Można ich używać w połączeniu z wolnymi ciężarami, w celu maksymalizacji przyrostów siły.
- Pracują niezależnie od grawitacji – można je zaczepić pod każdym kątem i cieszyć z ich funkcjonalności.
- Są skuteczne w nauce „hamowania”, kiedy kosztem wysiłku przeciwdziałamy grawitacji – silnie pracują mięśnie w fazie ekscentrycznej.
- Ułatwiają naukę prawidłowej techniki ćwiczeń, kontrolę ruchu, czucia mięśniowego.
- Mogą być stosowane w rozgrzewce, przed główną częścią treningu.
- Doskonale sprawdzają się podczas stretchingu.
Jak wybrać gumy dla siebie?
Gumy mają różne grubości i szerokości – co wiąże się z ich zmiennym oporem podczas wykonywania ćwiczeń. Warto więc pamiętać, by przy wyborze zapoznać się z rozpiską oporów i w przypadku osób początkujących wybrać bardziej wąskie i elastyczne gumy. Jeśli guma będzie zbyt „ciężka” trudno będzie o poprawne, techniczne wykonanie powtórzenia, co wiąże się z mniejszym zaangażowaniem wybranej partii ciała. Nie będzie możliwe również wykonanie ruchu we właściwym zakresie.
Autor: Julia Ryczak, Trener Personalny, Instruktor zajęć