dlaczego warto regularnie trengowa organicfitness

Jak wiadomo systematyczność w życiu jest bardzo ważna, nie inaczej jest na siłowni! Jako pracownicy klubu fitness widujemy setki trenujących. Łatwo można zauważyć, że najwięcej korzyści i efektów zdrowotnych z treningów wyciągają osoby, które cechuje regularność. I właśnie do tego, chcielibyśmy przekonać pozostałych! Na wstępie jednak postaramy się obalić kilka mitów. 

 

Trening na siłowni – obalamy mity

 

Czy żeby być „regularnym” muszę trenować 5x w tygodniu? 

Nie! Twoja systematyka ma się odnosić do całego roku i wpasować się w Twój plan tygodnia. Lepiej chodzić 1-2x w tygodniu przez cały rok niż przez 2 miesiące wykonywać po 5 jednostek treningowych. 

 

Czy muszę trenować przez 2-3 godziny? 

Absolutnie nie! Badania pokazują, że już godzina intensywnego treningu powoduje naprawdę sporo pozytywnych zmian w naszym organizmie. 

 

Czy coś się stanie, jeśli odpuszczę jeden trening lub cały tydzień? 

Oczywiście, że nie! Jest wiele sytuacji losowych, chorobowych i urlopowych. Nie przejmuj się tym! Staraj się, aby Twoja absencja od treningów nie była dłuższa niż 2 tygodnie. 

Norbert Norek instruktor boksu Swarzędz 3

Dlaczego warto regularnie trenować ?

 

Przejdźmy teraz do konkretów! Poniżej prezentujemy najważniejsze korzyści wynikające z systematycznych treningów.  

 

  1. Korzyści zdrowotne
    Masz zbyt wysokie ciśnienie? Podwyższony cholesterol? A może boli Cię kręgosłup? Regularny trening pozwoli zapobiec chorobom oraz radzić sobie z różnymi dolegliwościami, między innymi z: 

Systematyczne treningi odgrywają również ważną rolę w utrzymaniu silnych mięśni i kości, a co za tym idzie przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka osteoporozy. Regularna aktywność fizyczna pomoże Ci ustabilizować stan Twojego zdrowia, pomyśl o tym! 

  1. Nastrój 

Ciężki dzień w pracy? Negatywne najlepiej jest rozładować na dobrym treningu. Ćwiczenia fizyczna wpływają na sfery w mózgu, które odpowiadają za regulacje stresu oraz niepokoju, a także pomagają wydzielić serotoninę, czyli „hormon szczęścia”. W badaniu, w którym wzięło udział ponad 20 kobiet z depresją wykazano, że trening (o jakiejkolwiek intensywności) zmniejszył poczucie lęku. Chcesz być szczęśliwszy lub szczęśliwsza? Pakuj torbę i wpadaj na trening! 

  1. WagaTego punktu nie mogło zabraknąć – to właśnie ten aspekt najczęściej uważamy za najważniejszy w kontekście decyzji o pójściu na siłownie (i słusznie). Regularność treningowa sprawi, że Twoja waga już nigdy Cię nie zaskoczy. Możesz mieć lepsze i gorsze momenty, ale umówmy się: szansa, że niekontrolowanie przytyjesz 5 kg w tkance tłuszczowej przy regularnych treningach jest prawie żadna. Istnieje zdecydowanie większa szansa, że zbudujesz sportową i estetyczną sylwetkę – chętnie Ci w tym pomożemy!
  2. Energia i sen 

Często zdarza się odpuścić trening ze względu na zmęczenie czy senność. I choć czasem faktycznie można czuć się zmęczonym, to badania mówią jasno: aktywność fizyczna zdecydowanie zwiększa poziom energii, a regularny trening zmniejsza uczucie zmęczenia. Czujesz spadek energii? Zrób trening! Sam proces jest dość prosty: im więcej się poruszasz, tym więcej krwi musi przepompować Twoje serce, dostarczając przy okazji więcej tlenu i substancji odżywczych dla pracujących mięśni. Trenując, Twoje serce i płuca stają się bardziej wydajne. Energia, którą tracisz podczas ćwiczeń zostaje poddana zwiększonej regeneracji podczas snu, a to z kolei wpływa na mocniejszy sen. Jeśli cierpisz na bezsenność lub masz problem z zaśnięciem, spróbuj treningu – jesteśmy pewni, że problem rozwiąże się szybciej niż myślisz!

 

ADRIAN DULL SWARZEDZ TRENER

Autor: Adrian Dull, trener personalny, instruktor zajęć, dietetyk, fizjoterapeuta