Zajęcia fitness dla początkujących. Co musisz wiedzieć?

Nowy Rok to idealny moment na zmiany w każdym obszarze. Jeżeli od długich miesięcy próbujesz się zmotywować do treningów, a skończyło się na zakupie stroju sportowego czy też jednej wizycie na siłowni, to teraz jest czas, żeby zrobić to zdecydowanie lepiej. Zajęcia fitness są idealne dla osób początkujących i już zaprzyjaźnionych z aktywnością fizyczną. Ćwiczymy w grupie, zajęcia prowadzi doświadczony trener, a formę fitnessu można wybrać zgodnie z własnymi upodobaniami. Przekonany czy potrzebujesz jeszcze więcej argumentów?

 

Fitness to styl życia, a nie tylko forma aktywności fizycznej

„Fit”, czyli w formie, na którą składa się nie tylko ładna sylwetka i sprawność, ale również dobre samopoczucie, właściwa dieta i odpowiednia ilość snu. Fitness jest więc pojęciem zdecydowanie szerszym niż ograniczającym się tylko do aktywności fizycznej. Fitness to troska o ciał i organizm z uwzględnieniem wielu aspektów naszego życia. Dotyczy nawyków żywieniowych, balansu pomiędzy pracą, a życiem prywatnym, umiejętności radzenia sobie ze stresem i oczywiście ruchu.

Aby być fit, należy podjąć się aktywności fizycznej, najlepiej takiej, która sprawi nam przyjemność. Zajęcia fitness różnią się więc intensywnością, rodzajem ćwiczeń, poziomem zaawansowania, ale też efektami, jakie pozwalają osiągnąć. Są takie, które są ukierunkowane na wzmocnienie i takie, które pozwolą nam pozbyć się tkanki tłuszczowej i nadprogramowych kilogramów.

 

Zajęcia fitness – szeroka paleta możliwości

Zajęcia fitness możemy podzielić ze względu na ich charakter. Szczególnie dużą popularnością cieszą się treningi aerobowe, a więc wytrzymałościowe. Ich zaletą jest możliwość szybkiego pozbycia się tkanki tłuszczowej, jak też pobudzenie metabolizmu i usprawnienie pracy układu krążenia. Do takich zajęć fitness zaliczamy m.in. spining, a więc jazdę na rowerze stacjonarnym, wszelkie formy tańca, w tym zumbę, a także aerobik.

Obok treningu aerobowego jest również trening siłowy. Warto jest łączyć je ze sobą, dzięki czemu nie tylko pozbywamy się nadmiaru kilogramów, ale również wzmacniamy układ mięśniowy. Jeżeli nie lubisz ćwiczyć samemu na siłowni lub też nie wiesz, od czego zacząć, wybierz zajęcia fitness ukierunkowane na siłę i wytrzymałość. Do takich treningów należą trening obwodowy, body pump i TBC.

Nie zapominaj jednak o rozciąganiu. Dzięki niemu Twoje ciało będzie elastyczne, a Ty zyskasz gibkość i poprawisz swoje zakresy ruchu. Ćwiczenia rozciągające są potrzebne przy każdej aktywności fizycznej, ponieważ pozwalają uniknąć ewentualnych zakwasów i minimalizują ryzyko kontuzji. O takim charakterze również mamy zajęcia fitness do wyboru. Są to m.in. joga lub po prostu stretching.

Dlaczego zajęcia fitness?

Sale fitness w klubach i na siłowniach są często przepełnione. Na czym polega fenomen zajęć fitness? Co tak bardzo przyciąga na nie zarówno osoby aktywne już od dłuższego czasu, jak też dopiero zaczynające swoją przygodę z aktywnością fizyczną?

Na pewno każdy wśród zajęć fitness znajdzie taki trening, który pozwoli mu realizować założony cel i będzie przy tym sprawiał mu przyjemność. Fitness cechuje się różnorodnością, jest też dla każdego, nawet jeżeli mamy problemy ze stawami czy też zmagamy się z nadwagą. Zamiast rywalizacji na zajęciach fitness jest wzajemna motywacja. Ćwicząc z innymi, trudniej jest nam się poddać, zwolnić tempo i zrezygnować. Wypełniająca salę pozytywna energia napędza nas do działania. Ponadto sala treningowa jest doskonałym miejscem na nawiązanie nowych znajomości. Zajęcia fitness sprzyjają kontaktom społecznym. Możemy je traktować w kontekście odskoczni od codzienności. Taka forma aktywności sprzyja budowaniu wewnętrznej równowagi i pomaga osiągnąć harmonię i spokój.

Pierwsze zajęcia fitness? Bądź dobrze przygotowany

To jak, wchodzisz w to? Widzimy się już niedługo na sali treningowej? Zanim jednak przywitasz się z trenerem, potrzebujesz kilku rzeczy. Przede wszystkim jest to pozytywne nastawienie i chęć zmiany. Postaw sobie cel, ale taki, który będzie realny i mierzalny. Określ czas jego realizacji, np. mam 4 miesiące na poprawę elastyczności mojego ciała, do wakacji przebiegnę 10 km. Mając cel, łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednie zajęcia fitness.

Musisz też zrobić przegląd swojej szafy. Jeżeli to konieczne, to czekają Cię też zakupy. Potrzebować będziesz wygodnego sportowego obuwia. Podeszwa butów musi być gumowa. Jeśli chodzi o materiał, to najlepiej sprawdza się przewiewna tkanina, nawet siateczkowa. Muszą zapewniać stopie stabilność i właściwą amortyzację. Na trening ubierz się w wygodne ubranie. Kobiecy strój sportowy składa się z biustonosza sportowego, koszulki i legginsów. Męski strój sportowy to koszulka i krótkie spodenki. Wszystkie te elementy powinny być wykonane z elastycznego i oddychającego materiału. Na trening zabierz też butelkę lub bidon z wodą, energetyczną przekąskę i ręcznik, a wszystko zapakuj w torbę sportową.

Właściwie dopasowane do własnych preferencji i poziomu zaawansowania zajęcia fitness potrafią przekonać do aktywności fizycznej największego kanapowca. To połączenie zabawy i sportu, dzięki czemu przyjemnie spędzasz czas wolny i pracujesz nad własnym ciałem. Sprawdź więc nasz grafik i czekamy na Ciebie na sali treningowej.