20211025 DSC 4330 scaled

Jak wybrać trenera personalnego? Poznaj 5 wskazówek

Wiele osób chcących podjąć się pracy nad swoim zdrowiem i sylwetką nie wie od czego zacząć. Z pomocą przychodzą trenerzy personalni, którzy swoją wiedzą, potrafią zmotywować i wesprzeć w realizacji wyznaczonych celów. Współpraca z nimi niejednokrotnie zdecydowanie przyspiesza efekty ciężkiej pracy. Jak zatem wybrać trenera personalnego, który będzie dla nas odpowiedni? Jakimi czynnikami kierować się podczas wyboru osoby, z którą będziesz współpracować? Poznaj 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Kompetencje

W poszukiwaniu odpowiedniego trenera sprawdź, czy jest on odpowiednio przygotowany do pełnienia swojej funkcji. Spójrz jakie szkolenia skończył, w czym się specjalizuje, jakie efekty pracy osiąga ze swoimi podopiecznymi. Warto uprzednio sprawdzić jego media społecznościowe oraz stronę internetową, by poszukać opinii ze strony innych klientów.

Przy analizie kompetencji weź także pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania – szczególnie jeśli jesteś osobą borykającą się z chorobami, łatwo doznajesz kontuzji czy jesteś okresie rekonwalescencji po urazie. Wówczas wyjątkowo ważne jest, aby osoba, z którą podejmujesz współpracę była świadoma wszystkich Twoich dysfunkcji, przeciwwskazań oraz sposobu postępowania w określonych jednostkach chorobowych.

Wspólny język

Podczas wyboru trenera niezbędna jest dobra komunikacja między wami. Ważne abyście znaleźli łatwość w przekazywaniu sobie komunikatów oraz wzajemnych oczekiwań.

Dobrą praktyką przed podjęciem współpracy jest skorzystanie z treningu wprowadzającego, który nie tylko pokaże Ci sposób pracy trenera, ale również da jasny pogląd na to, czy nadajecie na tych samych falach. Dobry trener powinien dostosować swój język komunikacji do Ciebie i upewnić się, że wszystkie przekazywane przez niego informacje są zrozumiałe. Jeżeli już po pierwszym spotkaniu nie złapiecie nici porozumienia, współpraca prawdopodobnie nie będzie układała się tak jak oboje byście sobie tego życzyli.

Zaufanie

Zaufanie jest bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na komfort i higienę Waszej współpracy. Musicie otwarcie konfrontować i konsultować ze sobą swoje bieżące problemy i wspólnie szukać ich rozwiązania.

Z Twojej strony bardzo ważna jest szczerość i informowanie trenera o każdym odstępstwie od ustalonego planu treningowego (lub żywieniowego). Tylko wtedy będzie on w stanie obiektywnie ocenić postępy oraz zaprognozować datę osiągnięcia przez ciebie celu Waszej współpracy. Jeżeli trener nie będzie świadom tego, że w danym tygodniu z 3 zaplanowanych treningów udało Ci się zrobić tylko 1 lub zamiast zaplanowanych kanapek na kolację zamówiliście ze znajomymi pizzę to znacznie utrudnisz mu pracę, a sobie opóźnisz uzyskanie upragnionych rezultatów.

Częstym problemem ze strony klientów jest także fakt, że podważają zalecenia swoich trenerów. Staraj się tego unikać. Jeżeli masz wątpliwości, co do prawdziwości i przydatności informacji, które przekazuje ci trener skonsultuj się z inną osobą lub zmień trenera. Zaufanie to podstawa, więc jeżeli nie masz w 100% pewności, że współpracujesz z odpowiednią osobą to warto pomyśleć nad zmianami.

Szczerość ze strony trenera również ma znaczenie. Nie powinien obiecywać ci, że w trakcie 3 miesięcy zgubisz z nim 10 kg i zrealizujesz wszystkie swoje marzenia. Jego praca polega na tym, aby wspólnie omówić cel, indywidualnie podejść do twoich możliwości i potrzeb, a następnie w oparciu o te dane ułożyć odpowiedni plan, który pozwoli Wam najbardziej efektywnie osiągnąć zamierzone efekty.

Zaangażowanie

W Waszej współpracy bardzo ważne będzie obopólne zaangażowanie. Zarówno trener jako osoba, która dba o Twoje postępy jak i ty musicie wykazywać się inicjatywą i zaangażowaniem, aby treningi przynosiły zamierzone rezultaty i progres.

Po pierwsze, ważne jest, aby Twój trener personalny był zaangażowany w Twoje cele i potrzeby. Powinien on przeznaczać czas na rozmowy, aby lepiej zrozumieć cele i motywacje, a także zebrać informacje na temat zdrowia i kondycji fizycznej oraz żeby mógł na bieżąco modyfikować plany zależnie od Twojego samopoczucia i możliwości realizacji treningów.

Po drugie, ważne jest zaangażowanie w proces treningowy z twojej strony. Oznacza to gotowość do pracy i wykonywania zaleconych ćwiczeń. Nie można spodziewać się szybkich wyników bez poświęcenia wystarczającej ilości czasu i energii na treningi. Oprócz zaangażowania w czasie treningów, ważne jest również dbanie o swoje zdrowie i kondycję poza nimi.

Dobra atmosfera

Trener personalny powinien stworzyć przyjazną atmosferę podczas treningów. Powinien on być osobą, z którą czujesz się swobodnie i z którą chętnie rozmawiasz. Dobry trener personalny powinien być empatyczny, słuchać Twoich potrzeb i proponować rozwiązania, które będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Dobra atmosfera podczas treningów może wpłynąć na twój nastrój i pozytywnie wpłynąć na osiągane wyniki. Zmotywowany i szczęśliwy sportowiec ma większe szanse na osiągnięcie sukcesu niż osoba, która czuje się przytłoczona i niechętna do ćwiczeń.

Pamiętaj, że treningi to w większości przypadków dodatek do życia i odskocznia od codzienności. Zadbaj o to, aby treningi sprawiały Ci przyjemność i satysfakcję – w końcu śmiech to zdrowie ?

Podsumowanie

Podsumowując, wybór trenera personalnego to ważna decyzja, która powinna być podejmowana z rozwagą. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, zwiększasz szanse na znalezienie odpowiedniego specjalisty, który wesprze Cię w realizacji twoich celów treningowych.

Jeśli potrzebujesz pomocy w dostosowaniu planu treningowego lub nauce prawidłowej techniki ćwiczeń zapraszamy Cię na testowy dzień z trenerem. Sprawdź również naszą ofertę treningów personalnych, zapoznaj się z cennikiem i wybierz opcję najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Autor: Maciej Zieliński, certyfikowany trener personalny